Mida pidada silmas lapsevankri valikul?

Lapsevankri valikul võiks esialgu lähtuda sellest, kus sa põhiliselt lapsevankrit kasutad - linnas, maal, kas peab mahtuma lifti, autosse jne. Tuleb arvestada sellega, et lapsevankrit kasutatakse nii suvel kui ka talvel ja suuremalt jaolt mitte ainult ühe hooaja vältel. Tähelepanu tuleks pöörata ka rataste suurusele ja tüübile. Suuremate ratastega tunnetab beebi vähem tee ebatasasusi ja nendega on parem läbitavus näiteks lumes või looduses mõnel muul pehmel pinnasel. Väikeste ratastega kärudel on tavaliselt pöörlevad rattad, et nendega oleks parem manööverdada ja nad võtavad kokkupandult vähem ruumi. Nendega on mugavam liikuda suurtes kaubanduskeskustes, linnas toimuvatel üritustel ja ka korralikel, tasase kattega linnatänavatel. Samas muutuvad pöörlevad rattad takistuseks liikudes looduses ja talvel lumistel teedel.

Tänapäeval pakutavad lapsevankrid võiks raamitüübi alusel jaotada kaheks - kõigepaelt nelja fikseeritud rattaga lapsevankrid ja teiseks pöörlevate esiratastega lapsevankrid. Nende kahe erineva raamitüübi põhiliste erinevustena võiks kõigepealt välja tuua vedrustuse. Nelja fikseeritud rattaga vankriraamid pakuvad märksa pehmemat vedrustust ja sujuvamat sõitu, kui liikuda lapsevankriga metsarajal, talvisel ajal jääkonarlustel või ebatasasel teel. Pöörlevate esiratastega on jälle lihtsam manööverdada kitsamates kohtades ja kaubanduskeskustes, iseasi, kus rohkem lapsega sõita plaanitakse.

Teise võimaliku valiku kriteeriumina võiks välja tuua järgmise: esiteks nn. Duo Combi tüüpi lapsevankrid või “kaks ühes”, kus ostukomplekti kuuluvad samale alusraamile kinnituvad beebi vankrikorv ja jalutuskäru iste ning teiseks nn. "kolm ühes” komplekt, kus eelpool mainitud komplektile on lisaks ka turvahäll vastsündinud beebile. Viimase komplekti üheks miinuseks on aga see, et reeglina peate leppima selle turvahälliga, mille müüja on komplekti juba lisanud (ei jää võimalust valida endale sobivaim turvahäll). Samas näiteks Emmaljunga, Stokke ja Maxi-Cosi vankriraamidele kinnituvad adapteritega kõik Euroopa populaarsemad turvahällid ja neid saate alati ise valida vastavalt oma vajadustele ja eelarvele.

Suure lapsevankri miinuseks on see, et antud mudelid võtavad autos palju ruumi, on raskemad ja nendega on kaubanduskeskustes tülikam manööverdada. Alternatiivse lahendusena on olemas näiteks Quinny Zapp Flex (Flex Plus, Xpress) jalutuskärud, mille raamile saab kinnitada turvahälli ning, mis ka autos võtab kokkupandult 4-5 korda vähem ruumi. Seda raami saab hiljem kasutada ka tavalise jalutuskäruna lastele vanuses 1-3 aastat. Lisaks mahuvad sellised kompaktsed jalutuskärud ka lennureisi ajal käsipagasi mõõtmetesse.

Sellega seonduvalt julgeks välja pakkuda, et ideaalne lahendus oleks korralik suurte ratastega vanker-käru nii koju kui ka lapsega õues jalutamiseks. Sinna kõrvale kerge, kompaktne ja mobiilne jalutuskäru turvahälli transportimiseks kaubanduskeskustes ja teistes sarnastes kohtades.

Vastsündinud beebi jaoks soovitaks valida lapsevankri, millel on suur ja avar vankrikorv, et beebi seal ennast esialgu maksimaalselt mugavalt tunneks ja mida saaks kasutada sünnist kuni seni, kui laps seda vajab (ca 6-9 kuud). Samale raamile võiks kinnituda ka täislamava asendiga isteosa, kus laps hiljem (6 kuud kuni 2-3 aastat) saab nii istuda kui ka magada. Siinkohal võiks heaks näiteks tuua Emmaljunga Duo Combi lapsevankrid, kus vankrikorv (0 – 9 kuud) on esialgu kõrgemal ja samale raamile kinnituv jalutuskäru iste kinnitub 15 cm madalamale, et suuremat last oleks sinna kergem sisse tõsta või lapsel ise sinna kergem oleks ronida.