Kuidas valida turvatooli või turvahälli?

Auto turvavarustus lapsele on midagi sellist, ilma milleta sa lihtsalt läbi ei saa. Kuna valikuvõimalusi on tänapäeval üsna palju, siis võib selle õige turvahälli/turvatooli valimine olla päris keeruline.

Õnneks on olemas teatud omadused, millest lähtudes saad parima otsuse langetada. Alljärgnevalt annamegi sulle ülevaate neist punktidest, millele esmajärgus tähelepanu pöörata.

 

3 põhiküsimust:

1) Kui suur on teie laps?

Hetkel kehtivad kaks seadust:

  1. ECE R129 (i-Size) mis kasutab lapsepikkust, et klassifitseerida turvatool
  2. ECE R44/04 kasutab lapse kaalu, et jagada turvatoolid erinevatesse gruppidesse.

 

Seetõttu on väga oluline teada oma lapse pikkust ning kaalu, leidmaks talle sobiv turvahäll/-tool.

  • Tase 1: 0-13kg, Grupp 0+ ; umbes 45-75cm (sünnist kuni ca. 1 eluaasta)
  • Tase 2: 9-18kg, Grupp 1; umbes 70-105cm (ca. 6 elukuust – 4 eluaastani)
  • Tase 3: 15-36kg,Grupp 2/3; umbes 100-150cm (ca. 3,5 eluaastast – 12 eluaastani)

 

2) Kuidas on võimalik turvahälli/tooli autosse kinnitada?

Turvahällid/-toolid kinnituvad autosse kas ISOFIX kinnitustega alusel või auto turvavöö abil. Ükskõik kumba meetodit te kasutate, peate te olema väga ettevaatlikud ja veendunud, et turvatool saab korrektselt paigaldatud.

a)      ISOFIX- pakub kõige turvalisemat, lihtsamat ning kiiremat lahendust turvatooli korrektseks paigaldamiseks.

b)     Auto turvavöö kinnitus - pakub painduvust. See tähendab, et teil on võimalik turvahälli/-tooli paigaldada kõikidesse autodesse ning samuti ka kõikidele istmetele, mis on varustatud turvavööga. Siin kohal peab ära märkima, et esiistmel kasutades peab olema võimalus kõrvalistuja õhkpadi välja lülitada.

 

 

3) Millal on aeg laps järgmisesse tooli asetada?

Paljud vanemad tõstavad oma lapsed liiga varakult järgmise grupi turvatooli. Iga turvatool on kohandatud täpselt sellele sobiva lapse omaduste (pikkus, kaal, vanus) järgi, pakkudes kõrgeimat turvalisust ning mugavust.

Soovitame alati last hoida seljaga sõidusuunas nii pikalt kui võimalik.

 

Aeg järgmiseks turvatooliks:

a)      Turvahälli puhul - siis kui beebi pea ulatub üle turvahälli ääre.

b)      Turvatooli grupp 1-siis kui lapse õlad on 2cm üle kõige viimase astme õlavööde avause (olukorras kus peatugi on kõige kõrgemas positsioonis).

c)       Turvatooli grupp 2/3- last võib kinnitada auto turvavööga alates hetkest, mil seda on võimalik nõuetekohaselt teha.

I-Size infograafiku osa 1

Mida kujutab endast i-Size (ECE R129) turvastandard?

See on kõige uuem Euroopa turvastandard, mille esimene faas ratifitseeriti 2013 aasta juulis.

I-Size pakub täiustatud kaitset beebi peale ja kaelale, nii külg kui ka otse kokkupõrkel.

Uue turvastandardiga on kohustatud last sõidutama seljaga sõidusuunas kuni 15. elukuuni. Kui võimalik, siis alati hoidke oma last nii kaua seljaga sõidusuunas kui võimalik.

I-Size nõuetele vastavad turvatoolid on varustatud ISOFIX kinnitusega. ISOFIX aitab teil vältida olukorda, kus turvatool paigaldatakse valesti.

Seega i-Size on tuleviku standard, mille poole püüdlevad kõik tootjad.

I-size infograafik

 

Turvahälli valikul saab määravaks selle kasutaja enda soovid. Osad hällid on üpris rasked, mistõttu on neid üsna tüütu igalpool kaasas vedada. Selle probleemi lahenduseks on muidugi võimalik adapterite abil kinnitada oma turvahäll mõne jalutuskäru peale.

Kasutajamugavuse suurendamiseks on võimalik osadele turvahällidele osta lisaks ka ISOFIX kinnitustega alus. Alus kinnitatakse autosse ning seejärel saab sinna ühe klõpsuga kinnitada ka turvahälli. Selliselt ei pea te igakord turvavööga tegelema ning samuti langeb ära võimalus häll valesti paigaldada.

Üks hea leht, mille põhjal turvatooli turvalisust kontrollida, on ADAC testid. Samuti on teil igati valmis abiks olema asjatundlikud ja väljaõppinud klienditeenindajad suuremates lastekaupu müüvates poodides.